Vineri, 18 Mai 2012
ULTIMA ORA

Newsletter

Doriti sa va abonati?


Format HTML?

Editorial

Cristian Tudor Popescu

News image

Cepoi ministru al Sanatatii e un soi de

Ca să înţelegem „filosofia” alcătuirii guvernului Ponta, trebuie să nu uităm vreo clipă care este scopul principal al acestui executiv: păstrarea, şi, pe cât se poate, sporirea capitalului ...

citeste..

Curs valutar

Rate de schimb BNR
Moneda RON 
2012-05-18
CAD 3.4515
CHF 3.6998
EUR 4.4435
GBP 5.5488
HUF 1.4982
MDL 0.2946
USD 3.4950


Convertor valută

Suma 
Din
În 
 

Vremea

Acum

14°C, T. resimtita: 14°C
Vant: 23 kph NW
Umiditate: 72%
Vizibilitate: 12 km
Pres. atm.: 1,019 mb
Rasarit: 5:27 am
Apus: 8:42 pm
Vineri

Max: 21°C, Min: 9°C
Sâmbătă

Max: 26°C, Min: 14°C
*** Avocatul iesean Ionel Nechita a tinut o pledoarie remarcabila la ultimul termen de judecata din vestitul dosaru Casuneanu-Voicu-Costiniu-Locic *** Jurnalistul de investigatii Realitatea TV, Dan Bucura, a fost batut in scara blocului in care locuia. I s-a cerut sa nu mai apara la televizor *** Premierul Victor Ponta a lansat aplicatia vPonta pentru utilizatorii de iPhone şi iPad *** In Ministerul Administratiei si Internelor 30 de angajati au salariul mai mare decat al ministrului *** Structura anului scolar 2012-2013. Vezi cand sunt programate vacantele *** Un elev a murit dupa ce a fost impins de un coleg si s-a lovit cu capul de usa unui dulap *** Iulia Timosenko a gasit un nou motiv pentru a protesta. Refuza tratamentul medical din cauza ca s-au divulgat informatii despre starea sa de sanatate *** O tanara belgiana care lucreaza ca escorta contesta acuzatiile aduse fostului director FMI, Dominique Strauss-Kahn *** Inaugurarea Centrului Medical Targu Frumos este primul pas spre redeschiderea Spitalului Orasenesc. Primarul Gheorghe Tataru spera sa resusciteze sistemul medical din oras *** Nadia Comaneci crede ca echipa de gimnastica a Romaniei nu are sanse la aur la Olimpiada de la Londra *** Bacalaureatul din acest an va fi organizat ca in 2011. Ponta pastreaza camerele video *** Guvenrul a hotarat cine ii va schimba din functie pe fostii prefecti. Vezi lista completa a prefectilor si subprefectilor din tara *** In weekend se deschide strandul municipal din Cicoare *** Mentalistul Cristian Gog este marele castigator al finalei Romanii au Talent din data de 11 mai 2012. Vezi cum s-au descurcat ceilalti finalisti *** DETALII despre accidentul de pe Bucium, in urma caruia tanara de 21 de ani, Roxana Alexandra Manau, a murit *** Accident mortal pe Bucium! O tanara de 22 de ani a murit dupa ce a scapat masina de sub control si a intrat intr-un atuobuz RATP care era in statie (UPDATE)


S-a lansat salonul "Fabricat in Iasi"

Email Imprimare PDF

fabricat_in_iasiAstăzi, la sediul SC Gemini Grup SRL a avut loc lansarea oficială a Salonului de Construcţii - Fabricat în Iaşi, proiect realizat împreună cu Asociaţia pentru Promovarea Economiei Cunoaşterii (APEC), initiatorul programului „Fabricat în Iaşi”.
Evenimentul a reunit în premieră zeci de reprezentanţi ai sectorului construcţiilor din judeţul Iaşi, de la mari jucători din domeniul producţiei de materiale de construcţie, la arhitecţi, proiectanţi sau companii de construcţii.
„Proiectul îşi propune să coalizeze reprezentanţii mediului de afaceri din domeniul construcţiilor, în scopul promovării serviciilor şi mărfurilor fabricate în Iaşi. În plus, Salonul este o ocazie pentru ca jucătorii din acest sector să se alieze în acţiuni comune. Atât timp cât societăţile iesene nu sunt unite, nu vor avea o poziţie putenică nici în faţa autrorităţilor publice”, a declarat managerul proiectului „Fabricat în Iaşi”, Dl Gabriel Lazăr.
Salonul se va desfăşura pe o perioadă de 6 luni, începând cu luna martie 2011. În cadrul unui spaţiu special amenajat, de 1.500 de metri, producătorii de materiale de constructii din judetul Iasi îsi vor expune produsele si îsi vor face cunoscută oferta comercială.
Săptămânal, partenerii vor primi newsletter-uri, vor fi organizate evenimente de promovare a produselor şi serviciilor firmelor participante la salon şi vor fi făcute prezentări pe site-ul oficial al proiectului „Fabricat în Iaşi” (www.fabricatiniasi.ro).
Reprezentnaţii companiei SC Gemini Grup SRL, gazda Salonului de Construcţii – Fabricat în Iaşi, au promovat nevoia ca brandurile iesene să se sprijine reciproc în proiecte comune. Compania producătoare de produse metalice activează de 18 ani pe piaţa ieşeană. Unitatea de producţie, situată pe strada Trei Fântâni, este rezultatul urma unei investiţii de 3,5 milioane de euro. Impedimente de ordin tehnic şi economic face ca în prezent fabrica să lucreze la jumătate din capacitate, cu o producţie totală de 2.000 de tone pe lună. Asigurarea condiţiilor pentru ca unitatea ieşeană să funcţioneze la întreaga capacitate ar asigura 70 de locuri de muncă, faţă de 28 cât oferă în prezent.
Evenimentul a reprezentat un prilej ca marii jucători din sectorul construcţiilor să vorbească şi despre dificultăţile cu care se confruntă în contextul crizei, dar şi din cauza politicilor publice care descurajează producţia locală, prin lipsa accesului la lucrările publice. „Cele mai importante fonduri sunt cheltuite de către autorităţile publice, dar aceste fonduri pleacă spre alte zone. Cred că lucrările din Iaşi ar trebuie făcute de ieşeni. Dacă nu avem o firmă care să preia o lucrare completă, ar trebui să se asocieze mai multe companii, dar nu să vină alţii să o execute”, a precizat preşedintele Asociaţiei Oamenilor de Afaceri din Iaşi (AOAI) 2003, Dl. Gheorghe Pleşu.
Reprezentanţii firmelor participante au convenit asupra nevoii de a se sprijini reciproc şi de a permanentiza astfel de întâlniri între reprezentnaţii firmelor iesene. Întâlnirile voe avea loc periodic, la sediul unei companii din iaşi, ocazie cu care gazda va face şi o prezentare a produselor şi serviciilor proprii.


„Salonul de Constructii - Fabricat în Iasi”
• Perioada de desfăsurare: martie – septembrie 2011
• Locatia: SC Gemini Grup (strada Trei Fântâni, Iasi)
• Suprafaţa totalǎ desfǎşuratǎ: 1.500 mp
• Program de vizitare între 08 - 16.30
 
Articole Interesante

Discutie inchisa.. nu puteti comenta !