Prima premieră a lui 2012 la Teatrul "Luceafărul" are la bază una dintre lucrările pentru scenă ale lui Ion Sava, o "pantomimă cu zgomote" pe care echipa de realizatori a înscenat-o sub titlul O harababură! Regizorul Ion Ciubotaru şi scenografa Daniela Drăgulescu au transpus scenariul într-un spectacol nonverbal, în care întîmplările sînt spuse prin alte mijloace artistice decît cuvintele. E o premieră absolută din acest punct de vedere pentru aşezămîntul ieşean, în repertoriul căruia nu exista pînă acum un asemenea gen de spectacol. Orice trupă trebuie să încerce experimente artistice, să se confrunte cu noi provocări, pentru a-şi testa valoarea şi a surprinde publicul. Mijloacele utilizate pentru O harababură! sînt, conform indicaţiilor autorului, "zgomotele", adică onomatopeele, dar şi măştile, pantomima, mişcarea scenică, dansul, muzica, eclerajul etc. Povestea artistului care e neînţeles de cei din jur (personificaţi, ca în fabule, de exemplare din regnul animal) e foarte actuală. Patru actori (Emanuel Florentin, Beatrice Engel, Beatrice Volbea şi Adrian Buliga) interpretează nu mai puţin de 12 roluri, într-o reprezentaţie la interferenţa spectacolului de teatru, circ, coregrafic, de animaţie.
Ion Ciubotaru, regizorul spectacolului, precizează că "de cînd omul şi-a descoperit darul vorbirii, a exersat continuu, vorbind tot mai mult şi mai mult, astfel încît în prezent ne-am rătăcit în labirintul cuvintelor de tot soiul, unele cu sens, alte seci. Spectacolul nostru încearcă să ne întoarcă la momentul apariţiei limbii vorbite, adică în lumea gestului, pantomimei, animaţiei. Se spune că vorba a apărut din nevoia de a masca adevărul şi emoţia. Limbajul nonverbal presupune o sinceritate autentică, el nu poate fi trucat. De aceea, am încercat să revenim la transmiterea unor emoţii şi mesaje prin expresie corporală."
Primul spectacol cu public este programat duminică, 5 februarie, ora 11,30, la sala mare. Reprezentaţia durează 50 minute şi se adresează unui public cu vîrsta peste 7 ani.




































































